Tak ako pri každej závislosti, si ani pri závislosti na sociálnych sieťach dotyčná osoba neuvedomuje, že má problém. Ak teda patríte k aktívnym užívateľom facebooku, ale raz za čas si predsa len pripustíte, že to trošku preháňate a na pár dní zabudnete, že existuje, ste v poriadku.

apliakce fcb

Vo Veľkej Británii prebiehalo niekoľko štúdií na túto tému. Výsledky jednej ukázali, že Instagram vplýva na ľudské mentálne zdravie asi najviac zo všetkých sociálnych sietí. U testovaných osôb sa prejavili dokonca poruchy spánku, pretože sa obávali, že im niečo unikne.

Pri iných testoch, vedci skúmali priami vplyv užívania Facebooku na ľudský mozog. Zistili, že častí užívatelia tejto siete, majú zmeny v šedej mozgovej kôre, podobne ako pri užívaní tvrdých drog. Tieto zmeny boli viditeľné dokonca na CT mozgu. 

selfie
 
Prejavy závislosti
 

  1. Prvým zlým príznakom je, ak sociálna sieť ovplyvňuje naše fungovanie v reálnom živote. Kráčate do práce a namiesto klasickej trasy, zvolíte vedľajšiu ulicu. A to len preto, lebo ste si včera všimli pekné miesto na selfie. Ste schopní zabiť kopec času prípravou a aranžovaním jedla, aby ste ho mohli odfotiť a dať zdieľať.
  2. Neexistuje presný čas, ktorý by sme mali na sociálnych sieťach stráviť. Zlé je to vtedy, keď na sociálnej sieti trávite každú voľnú minútu. Odskočíte si na toaletu a mobil je hneď v akcii. Idete si sadnúť s kamoškou na kávu a v momente keď ide zaplatiť, ste online.
  3. Online vzťahy sa nedajú porovnávať s tými reálnymi. Ak radšej strávite celý večer za obrazovkou a klávesnicou, namiesto posedenia s priateľmi, vedzte, že niečo nie je v poriadku.
  4. Ak sa pre vás sociálne siete stanú jediným možným riešením reálnych problémov vo vašom živote, ide taktiež o príznak závislosti. Namiesto riešenia danej situácie, radšej zapnete Facebook a budete komentovať fotografie iných „šťastných“ ľudí.
  5. Pokazí sa router, nejde wifi, vybila sa baterka na telefóne a vy máte problém. Nie preto, že potrebujete odovzdať seminárnu prácu, alebo nutne zavolať mame. Vy riešite iba to, že nemôžete nahrať fotografiu na Instagram. Ide o abstinenčné príznaky, ktoré sa môžu prejaviť i fyzicky. Napríklad bolesťou hlavy, celkovým pocitom nepokoja, alebo zvýšeným tepom.

 foto
 
Ak ste sa v predchádzajúcich bodoch našli, je čas s tým niečo urobiť. V prvom rade to skúste sami. Ak nebudete mať pocit, že sa posúvate k lepšiemu, vyhľadajte pomoc odborníka. Nezabúdajte , že ide o ozajstnú závislosť. Preto ju netreba podceňovať.